Co to jest RFID

RFID - radio frequency identification

RFID to radio frequency identifiation, czyli system identyfikacji radiowej. 
Technologia ta znajduje szerokie zastosowanie w naszym życiu codziennym. 

Zarys historyczny

RFID tag jako zabezpieczenie przed kradzieżą

Technologia RFID swoje początki ma w latach 40 XX wieku, zapożyczając technologie z wykrywaczy metali, a następnie w latach 60 XX wieku zaczęto używać tej technologii jako zabezpieczenia przeciw kradzieży. Możemy czasem spotkać naklejki z budowaną pętlą magnetyczną, która w przypadku wyniesienia ze sklepu aktywuje bramki na wyjściu. 

Identyfikacja osób

Karty dostępu RFID

Częste zastosowanie RFDI to identyfikacja personalna, czy to przy pomocy chipów, czy kart dostępu. Technologia ta nie wymaga by karta lub identyfikator miał swoje źródło zasilania, aktywowany jest on dopiero po zbliżeniu do czytnika. Technologia RFID pozwala nam między innymi na dostęp do pomieszczeń w biurze, pokoi w hotelach, czy do płatności zbliżeniowych kartami kredytowymi, a także w paszportach, karta miejskich i nowych dowodach osobistych. 

Karty kredytowe

Przez wykorzystanie technologi RFID w kartach kredytowych, wiele osób zastanawia się jakie dane ta karta zawiera w sobie. Karta musi poinformować, kto jest płatnikiem, i zweryfikować czy można klienta obciążyć kwotą na zakupy. Z karty kredytowej można też odczytać wiele ciekawych danych i to przy pomocy zwykłego telefonu z funkcją NFC.

 

Dane które jesteśmy w stanie odczytać z tej karty przy pomocy aplikacji, to między innymi: 

  • Numer karty,
  • Data ważności,
  • AID karty, czyli numer określający dostawcę usługi,
  • Typ karty i liczbę transakcji,
  • Ilość prób wpisania PIN’u,

    ,a także Log i dziennik ostatnich transakcji. 

Jak się chronić ?

Najlepszym sposobem jest nie używanie karty z funkcją zbliżeniowych płatności, ale żyjemy w czasach, w których to płatność kartami dzięki wygodzie w użytkowaniu przeważa nad płatnościami gotówkowymi. 

A jak się zabezpieczyć jak już mamy kartę przy sobie? Trzeba kartę zabezpieczyć materiałem, który blokuje RFID, takim jak folia aluminiowa. Niestety to rozwiązanie jest niezbyt praktyczne i nie estetyczne. 

Polecamy używanie specjalnie stworzonych do tego etui / portfeli z funkcją blokowania RFID. Zapraszamy do zapoznania  się z ofertą naszych aluminiowych i minimalistycznych portfeli na karty z blokadą RFID mieszczących nie tylko karty kredytowe, ale i prawo jazdy czy dowód osobisty.

Stay safe, stay BAXS.

Dodaj komentarz